Ancient Poland: The barrow of Wanda the pre-Christian Queen of Poland/Lechia
Zaktualizowano: 7 paź 2020
My comment soon due to lack of time
Pictures of Wanda the Queen' barrow:

Fig. 1. ....

Fig. 2. .....

Fig. 3 Pomnik z XIX wieku (?),
Warto zwrócić uwagę na:
orzeł z zamkniętą koroną,
symbolikę heraldyczną: skrzyżowany miecz z kądzielą (w heraldyce i tradycji - dziedziczenie po mieczu i kądzieli tj. odpowiednio linii męskiej i żeńskiej,
brak zabezpieczeń np. kamer itd. w tak arcy-cennym starożytnym zabytku Polski? Jeszcze gorzej wygląda sytuacja z kopcem Króla Kraka! Wstyd...
Zacznijmy od Wikipedii (https://pl.wikipedia.org/wiki/Kopiec_Wandy). Wysokość i szerokość podstawy nie są tu szokujące. Szokujące jest to, kto chronił ten kopiec i kiedy ostatni raz (wg Wikipedii) go badano:
1222 – pierwsza wzmianka o wsi Mogiła, której nazwa wiązana jest z Kopcem Wandy.
ok. 1890 – prawdopodobnie w związku z opisanymi powyżej pracami, kopiec został (pierwszy, i jedyny jak do tej pory raz) przebadany przez nieformalnego naczelnika Ekonomatu w Krakowie i współzałożyciela Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Teodora Kułakowskiego. Nie było to jednak badanie archeologiczne sensu stricto !
grudzień 2016 – przeprowadzono po raz pierwszy badania georadarowe, w wyniku których stwierdzono obecność anomalii ! Podejrzewam, że zrobili to naukowcy z AGH, co wstyd, hańba dla polskiej archeologii i jakie żałosne podejście do tej sprawy władz miasta i regionu (analogicznie do "kopca" czyli kurhanu króla Kraka.
Dalej zamiast ciekawostek z badań naukowych mamy w Wikipedii takie pożałowania godne ciekawostki:
"1) Stojąc na Kopcu Wandy 4 listopada lub 6 lutego zobaczymy zachodzące słońce dokładnie nad Kopcem Krakusa, natomiast stojąc na kopcu Krakusa 2 maja lub 10 sierpnia zobaczymy słońce wschodzące nad Kopcem Wandy[4]. Są to przybliżone daty słowiańskich świąt Dziadów (jesiennych i wiosennych), Gromnicy oraz święta Peruna.
2) W 1819 roku Karol Kurpiński skomponował miniaturę na skrzypce i fortepian Dumanie nad mogiłą Wandy. "
Czy takie badania prowadzi poważne państwo? To po co nam polska archeologia?
P.S.: Ciekawe co znawcy Lechii nazywający wszystkich jej badaczy "szurami", a pewien publicysta (to już bardzo wysokie kwalifikacje naukowe daje!) nazwał nawet badaczy i osoby zainteresowane starożytną Polską, tj. przedchrześcijańską uwaga (!): "ubeckimi rzygowinami". No tak, to są bardzo merytoryczne argumenty pewnego środowiska. Czy oni w ogóle w tej TV internetowej gdzie padły te określenia wiedzą o istnieniu tych zabytków i przedwcześnie zakończonych badaniach datujących 1 z tych kopców na ok. 2000 lat? To także wstyd dla polskiej archeologii, bowiem jedyne znane mi badania po 1945, a na pewno 1989 roku prowadzili badacze z AGH w Krakowie.